u Szkodniki iglaków – jak z nimi walczyć?
Iglaki, szczególnie cisy i tuje, zyskują na popularności dzięki swojej urodzie i funkcji dekoracyjnej w ogrodach. Pielęgnowane odpowiednio, tworzą wspaniałe, zielone żywopłoty, które przyciągają wzrok. Niestety, iglaki są narażone na atak szkodników, niezależnie od starań ogrodnika. Jak skutecznie chronić je przed najczęstszymi zagrożeniami?
Poznaj najczęstsze szkodniki, choroby i dolegliwości, które mogą dotknąć iglaki w Twoim ogrodzie.
Cisy – choroby
- Misecznik cisowiec – pojawia się na pędach w postaci trzy milimetrowych, brązowych traczek oraz na dolnej stronie igieł w postaci jasnożółtych larw. Powoduje żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł. Chemiczne środki zwalczające tą chorobę – Mospilan, Confidor, Talstar.
- Wielkopakowiec cisowy – pojawia się wewnątrz pąków, powodując ich nabrzmiewanie i obumieranie. Zniekształca igły w pobliżu zainfekowanego miejsca.Produkty przeznaczone do walki: Ortus 05 S.C., Siarkol 80 WP.
- Opuchlak pstrokacz – pojawia się w podłożu w postaci biało-kremowych, niewielkich larw obgryzając korzenie iglaków. W dorosłej postaci chrząszcza wygryza dziury na brzegach igieł. Z czasem przechodzi na inne rośliny. Chemiczne produkty do zwalczania: Dursban 480 EC, Pyrinex 480 EC , Basudin 10 GR, Diazinon 10 GR. Biologiczny produkt do zwalczania (nicienie): Nemasys L lub H.
- Mszyce – zielone, żółte, czarne bądź brązowe niewielkie owady. Pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści, zamieranie wierzchołków. Środki zapobiegawcze: Target, Mospilan 20 SP,
Cisy – choroby i szkodniki cdn…
- Opuchlak – żujące w ściółce bądź w ziemi szkodniki wychodzące nocą. Gryzą igły prowadząc do ich opadu. Produkty opryskowe: Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP. Preparaty biologiczne: Larvanem lub Nemasys F, Biomass Sugar.
- Fytoftoroza – to choroba grzybowa wywołana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora, a nie przez szkodniki. Atakuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Metody zwalczania:
- Przędziorek – atakuje iglaki cierpiące na niedosyt wody, głównie w okresach letnich. Objawia się delikatną pajęczyną oplatającą roślinę. Prowadzi do plam i przebarwień. Metody zwalczania:
- Niedobór żelaza – Hamuje wzrost rośliny, niweluje ilość jej kwiatów. Prowadzi do przebarwień igieł. Metody zwalczania:
- Borecznik rudy – atakuje głównie sosny. Żyje wyłącznie na nasłonecznionych terenach wyżynnych. Prowadzi do ogołocenia pędów z igieł. Metoda zwalczania:
- Tarczniki – nieruchome owady pokryte niewielkimi tarczkami. Powodują żółknięcie i opadanie igieł. Metody zwalczania:
- Sadzaki – to choroba iglaków spowodowana przesz szkodniki wydzielające spadź przez mszyce i czerwce. Charakteryzuje się czarnym nalotem na igłach i pędach. Hamuje wzrost roślin. Metody zwalczania:
- Miodownica żywotnikowa – rodzaj mszycy. Pojawia się na pędach i pniach. Wydala rosę miodowa, na której pojawiają się grzyby sadzakowe. Prowadzi do żółknięcia i zasychania pędów. Metody zwalczania:
- Brudnica mniszka – atakuje różne iglaki. Owad z rzędu motyli zjadający pączki i kore młodych pędów. Prowadzi do opadu igieł. Metody zwalczania:
- Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. Metody zwalczania:
- Szara pleśń – choroba widoczna głównie po deszczu w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. Metody zwalczania:
- Uszkodzenia mrozowe – Uszkodzenia iglaków po zimie wynikają z braku wilgoci, co prowadzi do ich wysychania i osłabienia.