Cyprysik Lawsona
Cyprysiki rodzaju lawsona to niezwykle urokliwa rodzina wysokich, zimozielonych drzew charakteryzujących się stożkowatą koroną – podobnie jak u Thuji. Od przypominającej wyglądem Tsuga rozróżnia je zwisający pęd wierzchołkowy. Cyprysik lawsona posiada specyficzne, najczęściej spłaszczone gałązki osadzone w jednej płaszczyźnie. To, co wyróżnia je na tle innych, „cypryjskich” rodzin, to dość ciekawa struktura pokryta łuskami, od dołu zaś dodatkowo białym, woskowym nalotem. Gatunki z rodziny cyprysowatych / Chamaecyparis cieszą się szczególną popularnością w naszym kraju – bez większych przeszkód znajdziemy je rosnące dziko.
Wśród rodziny cyprysy kryją się różnego rodzaju rozwiązania o zróżnicowanej wielkości – zarówno średnie z przekrojem stożkowanym jak i wysokie z przekrojem bardziej kolumnowym. Wyjątkowo dekoracyjne drzewa pokryte łuskowatymi igłami i niewielkich rozmiarów, kulistymi szyszkami doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie czy parku. Na szczególną uwagę zasługują Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis Lawsoniana), Cyprysik Nutkajski (Chamaecyparis Nootkatensis), Cyprysik Tępołuskowy (Chamaecyparis Obtusa), a także Cyprysik Groszkowy (Chamaecyparis Pisifera).
Poszczególne odmiany drzew z rodziny Chamaecyparis różnią się od siebie przede wszystkim barwą, pokrojem oraz wielkością. Wyjątkowo bogata grupa Cyprysów posiada wiele przyjaznych dla oka rozwiązań w różnych odcieniach zieleni, a także o zróżnicowanej kolorystyce łusek (od złocistych, poprzez srebrzyste, a skończywszy na niebieskawych). Chamaecyparis to nie tylko duże, kilkudziesięciometrowe drzewa, ale również urokliwe rośliny karłowate – idealne na taras, a nawet balkon.
Pełnego uroku, jednopienne i wiatropylne Cyprysiki posiadają zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty. Szczególnie widoczne są żółte bądź czerwone kwiaty męskie osadzone na końcach bocznych rozgałęzień. Chamaecyparis charakteryzują się płytkim, sercowatym systemem korzeniowym i wyjątkową wonią igieł. Po roztarciu zapach przywodzi na myśl Boże Narodzenie z nutką prawdziwego zapachu iglaków.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3