Przygotowanie roślin na zimę – Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem
Przygotowanie roślin do zimy. Aby nasz ogród zachwycał przez cały rok, rośliny muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zimowymi trudnościami. Zimne, wietrzne i bezśnieżne zimy stanowią poważne zagrożenie dla roślinności. Śnieg pełni rolę naturalnej ochrony przed mrozem i wiatrem, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ogrodu jeszcze jesienią.
Pierwszym krokiem jest zebranie wszystkich opadłych liści z trawnika, ponieważ ich zaleganie prowadzi do żółknięcia, zamierania i gnicia darni. Jeśli jesień jest stosunkowo ciepła, trawnik można skosić pod koniec października, aby skrócone źdźbła trawy były bardziej odporne na pleśń śniegową. Dodatkowo, warto zastosować jesienny nawóz, który wzmocni darń, zapewniając jej lepszą odporność na zimno oraz ułatwi wiosenne rozpoczęcie wegetacji. Warto jednak wybrać nawóz bez azotu lub z jego niską zawartością.
W przypadku roślin ogrodowych również warto zastosować nawozy jesienne. Krzewy i rośliny kwitnące należy przycinać najpóźniej do połowy września, aby końcówki miały czas na zdrewnienie przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny należy również odpowiednio okryć na zimę. Optymalny moment na to to moment pierwszych przymrozków, około -5°C. Wtedy należy okopać korzenie roślin tworząc tzw. kopczyki oraz okryć część nadziemną roślin. Istnieje kilka sposobów na okrywanie roślin:
- Suche liście – idealne do okrywania bylin cebulowych i roślin, których część nadziemna zanika na zimę. Nie należy nimi okrywać roślin zimozielonych, ponieważ mogą one zacząć gnić pod ich warstwą.
- Słoma – przepuszcza powietrze, co czyni ją lepszym rozwiązaniem niż liście. Tworzenie chochołów i mat ze słomy dobrze chroni przed mrozem, ale może przyciągać gryzonie.
- Stroisz – gałązki drzew iglastych, które pozwalają na cyrkulację powietrza i są bezpieczne dla roślin zimozielonych, ponieważ nie gromadzą się w nich gryzonie.
- Kora i trociny – świetne do tworzenia kopczyków, które zabezpieczają korzenie drzew i krzewów przed mrozem.
- Papier i tektura falista – stosowane do owijania pni drzew, chociaż są mało trwałe.
- Agrowłóknina – lekka, częściowo przepuszczająca wilgoć, powietrze i światło. Rośliny należy dokładnie owinąć agrowłókniną od podstawy do wierzchołka, a całość zabezpieczyć sznurkiem, aby materiał nie zsunął się.
Odpowiednie przygotowanie roślin na zimę pozwoli im przetrwać trudne warunki, zapewniając piękny i zdrowy ogród na wiosnę.
Okrywanie roślin
Nigdy nie okrywamy roślin folią bądź workami foliowymi. Tego typu materiały nie przepuszczają powietrza, rośliny mogą się zaparzać i gnić pod nią, szczególnie w momentach odwilży.
Mało osób wie, iż równie ważne jest podlewanie roślin zimą szczególnie tych zimozielonych jak cisy, bukszpany czy różaneczniki. Tego typu rośliny potrzebują wody przez cały rok. Jednak zimą często nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Dlatego tak ważne jest obfite podlewanie roślin jesienią, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. To pozwoli roślinom nagromadzić wodę w tkankach. Następnie podlewamy je zimą w okresach odwilży.
Zdejmowanie osłon możemy zacząć po rozmarznięciu gleby w ogrodzie, kiedy już miną silne mrozy, przeważnie jest to na przełomie marca i kwietnia. Starajmy się zdejmować zimowe okrycie w pochmurny dzień. Pozwoli to uniknąć roślinom szoku, które przez długi okres nie miały kontaktu ze słońcem.