Taxus Media “Hicksii”/ Cis Pośredni Hicksii

To dość szybko rosnąca odmiana cisa pośredniego o kolumnowym zwartym pokroju. Jego pędy początkowo rosną ku górze z czasem rozrasta się na boki. Po 10 latach osiąga 2 do 2,5m wysokości. Posiada sztywne pędy, igły są miękkie, ciemnozielone i błyszczące na górnej warstwie, a matowe i jasnozielone od spodu, osiągają długość od 2,5 do 3,5 cm. Dzięki ciemnozielonemu ubarwieniu igieł, krzew wraz z innymi roślinami ogrodowymi tworzy ciekawe kompozycje kolorystyczne.

Cis pośredni Hicksii jest odmianą żeńską, niezwykle dekoracyjną która już w młodym wieku pod koniec lata pokrywa się licznymi, czerwonymi owocami które stanowią dodatkową ozdobę i wabią ptaki do naszego ogrodu.
Cis pośredni jako mieszaniec dwóch gatunków posiada większą odporność na niskie temperatury niż często występujący w naszych ogrodach i mniej dekoracyjny cis pospolity, z tego powodu możne być bez problemu sadzony na terenie całego kraju. Nie posiada wymagań glebowych, dobrze znosi glebę piaszczystą jak torfową. Nie toleruje gleb bardzo suchych suchych jak i podmokłych. Może rosnąć w pełnym słońcu jak i również w cieniu, lecz w tym wypadku pokrój rośliny będzie luźniejszy.

Hicksii, szczególnie polecany na żywopłoty. Jako chyba jedyne pośród roślin iglastych można intensywnie i często przycinać, a nawet odmładzać, gdy zostaną uszkodzone przez przymrozki, choroby lub szkodniki. Przycinanie cisów odbywa się wczesną wiosną lub na przełomie lipca i sierpnia. Jest to dość ważny proces który pobudza roślinę do rośnięcia i wpływa na zagęszczanie się żywopłotu. Aby cieszyć się pięknym i gęstym żywopłotem trzeba podczas projektowania odpowiednio gęsto posadzić sadzonki. W przypadku cisa wynosi to odpowiednio przy małych sadzonkach 3-4 sztuki natomiast przy większych krzewach 3 sztuki na metr bieżący żywopłotu.

Aktualnie dostępne krzewy w następujących cenach:

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5