Cis w doniczce – gwarancja zadowolenia

  • Gąsiorowski Jacek
  • 30 sierpnia, 2017
  • Możliwość komentowania Cis w doniczce – gwarancja zadowolenia została wyłączona
  • Poradniki - cisy

Zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku dostępne są tzw. „ sadzonki  z gołym korzeniem”.  Są one zazwyczaj tańsze niż rośliny w pojemnikach.  Ale dlaczego? Otóż „sadzonki z gołym korzeniem” są to rośliny, które rosną bezpośrednio w ziemi,  i dopiero w momencie zakupu przez klienta, są z niej  wyciągane bądź nawet wyrywane. W ten sposób sadzonkom tym narusza się ich system korzeniowy. Dodatkowo w czasie transportu zapakowana roślina i pozbawione korzenie kontaktu z ziemią po prostu powoli wysychają. Dlatego też sadzenie żywopłotu tego typu roślinami jest bardzo ryzykowne i mało wydajne. Trzeba liczyć się z tym, że ok. 30% takich sadzonek nie przyjmie się nam i po prostu uschną.

Dla porównania roślina (cis w doniczce) od początku będąca w doniczce swój system korzeniowy ma już ugruntowany i rozwinięty.  Wybór takich sadzonek daje nam niemal 100% gwarancje na to, iż posadzone rośliny zapuszczą swoje korzenie w nowym miejscu, o ile oczywiście będziemy je regularnie podlewać, a my będziemy mogli latami cieszyć oczy pięknym żywopłotem.  Roślina w doniczce ma niewątpliwie jeszcze jedną dużą zaletę. Otóż kiedy już zakupione przez nas sadzonki dotrą na miejsce nie ma konieczności od razu jej wkopywania. Możemy to zrobić kiedy nam na czas na to pozwoli.

Inną grupę stanowią rośliny, które tez są wykopywane z gruntu ale wraz z zachowaną całą bryłą korzeniową, czyli korzenie te nie są pozbawiane ziemi,  tylko wraz z nią transportowane do klienta. Bryła korzeniowa na czas wysyłki zabezpieczana jest workiem jutowym bądź wkładana do odpowiednio dużego pojemnika. W ten sposób hoduje się rośliny, które docelowo mają urosnąć nawet do 2 metrów. Przy zachowanych odpowiednich zasadach tworzenie żywopłotu z takich roślin jest również praktykowane z dobrym skutkiem. Przeważnie  rośliny korzeniowe  wraz z bryłą sadzone są przez wyspecjalizowane firmy ogrodnicze, dając nam niemal od razu osiągnięcie efektu pełnego żywopłotu w naszym ogrodzie.

Cis w doniczce

cis w doniczce

Podsumowując  według naszego doświadczenia  inwestycja w droższy krzew w doniczce jest bardziej opłacalna aniżeli zakup  wydawałoby się tańszych krzewów z gołym korzeniem.  Dlaczego? Przy uschnięciu części zakupionych sadzonek z  „gołym korzeniem” musimy kolejny raz zakupić ilość roślin jaka nam się nie przyjęła.  Tym samym koszty te zwiększają się. Przy zakupie krzewów doniczkowych wydajemy pieniądze raz przy czym oszczędzamy  swój czas i niepotrzebnych nerwów.