Sadzenie żywopłotów
Sadzenie żywopłotów – Odpowiednio wypielęgnowany żywopłot z cisa nie tylko chroni naszą posesję przed ruchem ulicznym, samochodami, a także wścibskim spojrzeniem pieszych i sąsiadów. Elegancko przycięty stanowi również niepowtarzalną dekorację każdego ogrodu. Sadzenie żywopłotu iglastego nie jest rzeczą skomplikowaną – wręcz przeciwnie. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie się do kilku wskazówek.
Zakładamy żywopłot: kiedy jest najlepsza pora na sadzenie iglaków?
Nie da się ukryć, że krzewy iglaste sprzyjają tworzeniu niezwykle stylowych, wymyślnych żywopłotów. Cisy odmiany Hicksii i Hillii są niezwykle wrażliwe na przesuszenie. Mając to na uwadze, przy ich sadzeniu uwzględnić musimy bryłę ziemi, która ochroni ich delikatne korzenie przed ewentualną utratą wody. Iglaki jako rośliny uprawne, sprzedawane w specjalnych pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon – od marca do listopada.
Gleba sprzyjająca roślinom iglastym
Przed sadzeniem należy przygotować odpowiednie podłoże, sprzyjające zdrowemu chowaniu się cisów. Mało przesiąkliwą glebę winno się przekopać i zmieszać z torfem bądź żyzną glebą na szerokość co najmniej 60 cm. Domieszka piasku pozwoli nam poprawić filtrowanie podłoża. Gdy nasza gleba jest zbyt wilgotna, a my mamy wyraźny problem z pozbyciem się wody, należy zastanowić się nad drenażem z rur PCV.
O tym należy pamiętać!
Sadzenie żywopłotów
Sadzenie żywopłotów cisów zaleca się sadzić w pojedynczym rzędzie co 30-35 cm. Na jeden metr żywopłotu nie powinno przypadać więcej niż 3-5 roślin nasadzeniowych. Czym większe odległości, tym dłużej będziemy musieli czekać na odpowiedni efekt. Przed rozpoczęciem prac warto wytyczyć linię żywopłotu i dokonywać wykopów wzdłuż niej. Dół na sadzonkę winien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Krzew wsadzamy do środka, zasypujemy ziemią i lekko udeptujemy. Finalnie całość obficie podlewamy. Porządne ukorzenienie się cisów może trwać nawet dwa sezony. Odpowiednia pielęgnacja prowadzi do rocznych przyrostów pędów na około 15-20 cm.
Pierwsze cięcie żywopłotu iglastego
Nasz żywopłot przycinamy już w pierwszym roku po posadzeniu – na kilka centymetrów z każdej strony. Ważne, aby cięcia odbywały się systematycznie. Pominięcie tego procederu może wymusić na nas konieczność tzn. drastycznego cięcia, to zaś doprowadzić do luk w żywopłocie. Krzewy cisowe należy przycinać, a także formować w pożądane kształty na przełomie czerwca i lipca. Jeżeli żywopłot w ciągu roku znacząco przybrał na objętości, możemy wykonać specjalne przycinanie zaraz po zimie.
Dlaczego odmiany Hicksii i Hillii?
W naszych warunkach na żywopłoty szczególnie polecane są cisy pośrednie w odmianach Hicksii oraz Hillii. Krzewy te nie tylko dobrze znoszą nasz klimat, ale również świetnie znoszą strzyżenie – zarówno w pionie jak i w poziomie. Co więcej, bez większych przeszkód możemy zasadzić je zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słonecznych.