Cisy / Żywopłoty zimozielone

Cis pośredniZimozielony krzew na żywopłoty, czyli cis należy do jednych z najpopularniejszych roślin na żywopłoty. Dzięki swoim walorom estetycznym i łatwości utrzymania. Mimo, iż są to rośliny, które nie rosną tak szybko jak inne w naszej ocenie są jednymi z najlepszych gatunków roślinnych nadającymi się na zimozielone żywopłoty. Ich zalety można by długo wymieniać. Przede wszystkim cisy doskonale znoszą cięcie co więcej powoduje to ich zagęszczenie co sprzyja ich urokowi. Łatwość strzyżenia jakim te rośliny się poddają ma ogromne znaczenie przede wszystkim w małych ogrodach, gdyż mamy pełną kontrolę nad wysokością i szerokością naszego pięknego żywopłotu. Można z nich tworzyć także przeróżne ozdobne kształty, formy czy figury ogrodowe.

Cis jako zimozielony krzew na żywopłoty, sprzedawane w specjalnych pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon – od marca do listopada.  Jedynie sadzonki z gołym korzeniem sadzimy w odpowiednich miesiącach.

Cis pośredni HicksiiRośliny te nie mają zbyt dużych wymagań. Dobrze rosną na glebach przeciętnych, żyznych jak i próchniczych. Lubią stanowiska cieniste jak i nasłonecznione. Ciemnozielone gatunki cisów będą doskonałym kontrastem w naszym ogrodzie dla innych roślin. Pewne gatunki cisów „rodzą” miękkie czerwone kulki.

Zimozielony krzew na żywopłoty

Aby utrzymać żywopłot z cisu w dobrej kondycja nie jest potrzebny duży nakład pracy. Wystarczy tylko regularnie przycinanie roślin, aby żywopłot lub stworzone figury ogrodowe ładnie się prezentowały. W naszych warunkach na żywopłoty szczególnie polecane są cisy pośrednie w odmianach Hicksii (Taxus Media Hicksii) oraz Hillii (Taxus Media Hillii). Krzewy te nie tylko dobrze znoszą nasz klimat, ale także świetnie znoszą strzyżenie – zarówno w pionie jak i w poziomie. Najlepiej przycinać krzewy wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji lub na przełomie czerwca i lipca.

Podsumowując – cisy pośrednie znakomicie sprawdzą się jako rośliny na żywopłot, które będą zielone praktycznie cały rok. W przeciwieństwie do żywopłotu liściastego nie wymagają prac porządkowych jesienią i zapewniają nam cały rok szczelną zieloną osłonę przed ciekawskimi sąsiadami lub ruchliwą i hałaśliwą ulicą.