Strzyżenie żywopłotów iglastych

Strzyżenie żywopłotówPrzycinanie żywopłotu to jeden z najważniejszych zabiegów, od którego zależy zarówno jego forma jak i kształt.

Decydując się na strzyżenie musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Jak wiadomo, cięcia winny być wykonywane w odpowiednim czasie, przy użyciu określonych narzędzi, a także z uwzględnieniem dostępnych technik.

Strzyżenie żywopłotów iglastych znacząco różni się od przycinania żywopłotów liściastych. Kluczowe pytanie w zakresie cisów, tui, sosen i jodeł brzmi: „kiedy jest odpowiedni moment na dokonanie zabiegu cięcia”. Najodpowiedniejszym terminem będzie wiosna. Zgodnie z zaleceniami ogrodników, żywopłot iglasty można przystrzyc już w drugiej połowie marca. Cięcie zaraz po zimie nosi nazwę sanitarnego, gdyż to właśnie podczas niego usuwane są wszystkie uszkodzenia, które powstały na skutek porywistych wiatrów, śnieżyć czy ujemnych temperatur – połamane, nadłamane, uschnięte pędy, gałęzie z uszkodzoną korą, a także miejsca dotknięte chorobą bądź szkodnikami. Wiosną również wykonujemy cięcie formujące.

Strzyżenie to ma na celu nadanie naszym iglakom odpowiedniego, preferowanego kształtu.

Pielęgnacja żywopłotu

Wiosenne strzyżenie żywopłotu skraca pędy iglaków nawet o połowę ich długości. Niezwykle ważna w przypadku tego zabiegu jest regularność. Wszystkie krzewy, niezależnie od wieku, winny być przycinane każdego roku o tej samej porze. Pominięcie jednego z terminów może skutkować przerzedzeniem się żywopłotu, a nawet jego gwałtownym postarzeniem. Warto wspomnieć, że żywopłoty iglaste można ciąć również latem – do końca sierpnia. Późniejszy termin nie jest wskazany, gdyż nowe pędy nie zdążą zdrewnieć do zimy. Przycinanie żywopłotu w miesiącach letnich winno być słabsze.

Dodaj komentarz